Law School Committee Assignments — 2013-2014

As of October 25, 2013

Admissions & Scholarships

  • Wilson Freyermuth, Chair
  • Doug Abrams
  • Bob Bailey
  • Michelle Heck, ex officio

Appointments

  • Rigel Oliveri, Chair
  • Bob Bailey
  • Dennis Crouch
  • Thom Lambert
  • Paul Litton
  • Gary Myers, ex officio
  • Tim McAleenan-1L
  • Whitney Fay -2L
  • Daniel Schuenemeyer -2L
  • Matt Dalavis  -3L
  • Matt Topi  -3L
  • -3L
  • -3L

Board of Advocates

  • Brad Desnoyer, Chair [Regional Moot Court]
  • Melody Daily [1L Moot Court]
  • Bill Fisch [Jessup Moot Court]
  • Chuck Henson
  • Kandice Johnson [Trial]
  • Jim Levin [Mediation]
  • Carli Conklin [ABA Negotiation]

Career Services

  • Michelle Cecil, Chair
  • Doug Abrams
  • Larry Dessem
  • Carol Newman
  • Lisa Key, ex officio

Curriculum

  • Chis Wells, Chair
  • Mary Beck
  • Frank Bowman
  • Melody Daily
  • Rafael Gely
  • Rod Uphoff
  • Antonio Stanfield – 2L
  • John Mueller – 3L
  • Emily Fiore – 3L

Development & Alumni Advisory Committee

  • Wilson Freyermuth, Chair
  • Casey Baker
  • Michelle Cecil
  • Mark Langworthy
  • Gary Myers, ex officio

Dispute Resolution

  • Bob Bailey, Chair
  • Michael Diamond (School of Public Affairs)
  • John Lande
  • Jim Levin
  • Karen Neylon
  • James Wall, Jr. (College of Business)
  • Whitney Fay  – 2L
  • Antonio Stanfield – 2L

Diversity

  • Mary Beck, Chair
  • Larry Dessem
  • Erika Fadel
  • Rafael Gely
  • Monique Prince
  • Stacie Strong
  • Cara Stuckel  –2L
  • Chris Lesinki -3L

Honor Code

  • Frank Bowman, Chair
  • Thom Lambert
  • David Mitchell                      
  • Luke Bryant – 1L
  • Tyler Dunn - 2L
  • Kristin Wagner - 2L
  • Julia Hartman - 3L
  • Matthew Reddish - 3L

Innocence Project

  • Paul Litton
  • Rod Uphoff

Inn of Court

  • Kandice Johnson

Judicial Clerkship

  • Carl Esbeck, Chair
  • Erin Hawley
  • Ilhyung Lee
  • Ben Trachtenberg
  • Matt Dallavis -3L
  • Elizabeth Hatting -3L

Law Library

  • Ilhyung Lee, Chair
  • Anne Gardner Alexander
  • Josh Hawley
  • Randy Diamond, ex officio
  • Ashley Zellmer– 1L
  • Kim Hubbard – 2L

Law Journals Advisory

  • Paul Litton
  • Richard Reuben

LL.M. Admissions

  • Paul Ladehoff, Chair
  • Carli Conklin
  • Jim Levin
  • Karen Neylon

LL.M. Honor Code

  • Paul Ladehoff, Chair
  • David English
  • Phil Peters
  • - LL.M. Student
  • - LL.M. Student

Oral History Committee

  • Doug Abrams, Chair
  • Casey Baker
  • Melody Daily
  • Brad Desnoyer

Policy

  • Brad Desnoyer
  • Kandice Johnson
  • Thom Lambert
  • Paul Litton
  • Chris Wells

Standards & Readmission

  • Kandice Johnson, Chair
  • Martha Dragich
  • Rafael Gely
  • David Mitchell
  • Phil Peters
  • Chris Wells
  • Chris Shade – 1L
  • Tim McAleenan– 1L
  • Kristin Wagner  –2L

Strategic Planning

  • Randy Diamond, Chair
  • Mary Beck
  • David English
  • Michelle Heck
  • Lisa Key
  • David Mitchell
  • Rigel Oliveri
  • Stacie Strong
  • Chris Wells

Student-Faculty Relations

  • Martha Dragich, Chair
  • Royce Barondes
  • Michelle Cecil
  • Chuck Henson
  • Lisa Key
  • Daniel Schuenemeyer -2L      
  • Daniel Hartman-3L

Technology

  • Dennis Crouch, Chair
  • Royce Barondes
  • Randy Diamond
  • Darrell Jaeger
  • Resa Kerns
  • Adam Ellis  – 2L
  • Clark McVey – 3L

Tenure & Promotion

  • Phil Peters, Chair
  • Carl Esbeck
  • Richard Reuben

Ad-hoc Dual Degree

  • Rafael Gely, Chair
  • Randy Diamond
  • David English
  • Michelle Heck
  • Paul Ladehoff
  • John Lande
  • Rigel Oliveri